Վերահայտնաբերելով հայկական ժառանգությունը Եվրոպայում. «Culture Moves Europe»-ի փորձառությունը Սուրբ Ղազար կղզում
Ութ անմոռանալի և բովանդակալից օրերի ընթացքում Մատենադարանի (Մեսրոպ Մաշտոցի անվան հին ձեռագրերի գիտահետազոտական ինստիտուտ) էքսկուրսավարներ Աննա Սայունցը և Եվա Հարությունյանը ընկղմվեցին Վենետիկի Սուրբ Ղազար կղզու հարուստ պատմամշակութային միջավայրի մեջ:
Սուրբ Ղազարը պարզապես կղզի չէ: Այն Եվրոպայում հայկական մշակութային ներկայության կենդանի խորհրդանիշն է՝ Մխիթարյան միաբանության հանգրվանը և հայկական մտավոր ու հոգևոր բազմադարյա ժառանգության կենտրոնը: Մշակութային ոլորտի մասնագետների համար, ովքեր ամեն օր աշխատում են ձեռագրերի, պատմության և մշակութային արժեքների վերհանման ուղղությամբ, այս շարժունությունը ավելին էր, քան մասնագիտական այց. այն վերադարձ էր դեպի արմատները:
«Culture Moves Europe» անհատական շարժունության ծրագրի շնորհիվ Աննան և Եվան խորացրին իրենց գիտելիքները արտերկրում պահպանվող հայերեն ձեռագրերի վերաբերյալ, ուսումնասիրեցին արխիվային նյութեր և ամրապնդեցին իրենց պատկերացումները այն մասին, թե ինչպես է հայկական ժառանգությունը պահպանվել և մեկնաբանվել եվրոպական համատեքստում:
Սակայն այս փորձառությունը միայն ակադեմիական բնույթ չէր կրում: Այն խորհելու առիթ էր, հուզական էր և ներշնչող:
Սուրբ Ղազարի պատերի ներսում անցկացրած օրերը նրանց թույլ տվեցին վերագտնել հայկական մշակութային հիշողության շարունակականությունը՝ Երևանի Մատենադարանից մինչև Վենետիկի հայկական վանք: Շարժունությունը հարստացրեց նրանց մասնագիտական հմտությունները որպես բազմալեզու էքսկուրսավարներ (հայերեն, անգլերեն, իտալերեն)՝ միևնույն ժամանակ զարգացնելով հայկական ժառանգությունը եվրոպական ավելի լայն համատեքստում ներկայացնելու նրանց կարողությունը:
Այս ռեզիդենտության ընթացքում ձեռք բերված գիտելիքները, մեթոդաբանությունը և հեռանկարները անկասկած կբարելավեն նրանց հետագա կրթական շրջայցերի, հանրային դասախոսությունների և միջմշակութային փոխանակումների որակը:
«Culture Moves Europe»-ը ևս մեկ անգամ ապացուցեց, որ շարժունությունը պարզապես ճամփորդություն չէ. այն երկխոսություն է պատմությունների, հաստատությունների և մարդկանց միջև:
Աննա Սայունց
Մատենադարանի էքսկուրսավար (հայերեն, անգլերեն, իտալերեն)
Եվա Հարությունյան
Մատենադարանի էքսկուրսավար (հայերեն, իտալերեն)